Jyväskylän Koulujenväliset kilpailut 2018

Jyväskylän Koulujenväliset kisat pelataan 14.-15.3.2018 Monitoimitalolla sekä Hipposhallissa. Tervetuloa mukaan 13. kerran järjestettäviin Koulujenvälisiin!

Kilpailukutsu:

Kilpailu: Jyväskylän Sulkapallon Koulujenväliset 2018
Paikka: Monitoimitalo ja Hipposhalli
Osoite: Kuntoportti 3, 40700 Jyväskylä
Aika: Yläkoulujen kisa pelataan keskiviikkona 14.3. klo 9-14.30 ja
alakoulujen kisa torstaina 15.3. klo 8.20-14.30.

Vuoden 2018 kisassa kaikille luokka-asteille pelataan omat sarjat.

Alakoulujen sarjat:
- Tytöt: 3,4,5 ja 6 luokat
- Pojat: 3,4,5 ja 6 luokat

Yläkoulujen sarjat:
- Tytöt: 7,8 ja 9 luokat
- Pojat: 7,8 ja 9 luokat

Rajoitukset: Kaikissa sarjoissa 5 oppilasta / koulu / sarja.
Varusteet: Aitosulkaiset pallot, järjestäjät tarjoavat pallot. Mailoja
saatavana lainaan kisapaikalta. Sisäpelikengät.

Kaikki pelit on pelattu molempina kisapäivinä klo 14.30 mennessä.
Alakoulujen kisa aloitetaan torstaina jo klo 8.20 suuren
pelaajamäärän vuoksi.

Lisätietoja kisasta saa osoitteesta toimisto@jyss.fi.

Otteluohjelma löytyy täältä.

Tervetuloa mukaan Suomen suurimpaan sulkapallon koulujenväliseen
turnaukseen!

Jyväskylän Koulujenväliset kilpailut 2017

Jyväskylän koulujenvälisten kisat on taas pelattu. Kisat pelattiin ti-ke 14.-15.3.2017 Monitoimitalolla sekä Hipposhallissa.

Vuoden 2017 kisaan osallistui yhteensä 286 pelaajaa.

Alakoulujen kisan palkitut sarjoittain:

Tytöt 3-4:
1. Elisa Nieminen 2. Veera Nieminen 3. Inka Kukkonen ja Liina Taskinen

Pojat 3-4:
1. Onni Aspfors 2. Aapo Puhakka 3. Tarmo Ässämäki ja Kaarlo Kurjenniemi

Tytöt 5-6:
1. Eevi Hautajoki 2. Eevi Jaatinen 3. Maija Vastamäki ja Maiju Sipilä

Pojat 5-6:
1. Toivo Pohjanpalo 2. Jiri Kinnunen 3. Nikita Semach ja Eemi Toivanen

Yläkoulujen kisan palkitut sarjoittain:

Tytöt 7-8:
1. Susanna Ettala 2. Jasmin Lahtinen 3. Susan Lahtinen ja Noora Nieminen

Pojat 7-8:
1. Paavo Hakkarainen 2. Tuomas Tammelin 3. Eevert Salminen ja Marius Peltonen

Tytöt 9:
1. Olivia Syvälahti 2. Peppi Blomqvist

Pojat 9:
1. Eetu Hautajoki 2. Konsta Kunelius 3. Nuutti Loikkanen ja Niklas Kauppinen

JySSin Facebook-sivulta löytyvät tuttuun tapaan kattavat kuvagalleriat molempien kisapäivien tapahtumista.

Suuret kiitokset kaikille kisaan osallistuneille pelaajille, vanhemmille, opettajille sekä tietysti kisan järjestäjille:)

Tervetuloa jälleen Jyväskylän Koulujenvälisiin keväällä 2018!

Jyväskylän Sulkapalloseura järjestää vuosittain yhdessä Jyväskylän kaupungin opetustoimen kanssa Jyväskylän koulujenvälisen sulkapalloturnauksen Monitoimitalolla. Ensimmäisen kerran turnaus järjestettiin 23.1.2006 ja turnaukseen osallistui noin 70 pelaajaa Jyväskylän, Jyväskylän maalaiskunnan ja Korpilahden koulujen 3-9 vuosiluokilta.

Vuosien saatossa turnaus on kasvanut vuosi vuodelta ja vuoden 2014 koulujenvälisiin osallistui jo 250 pelaajaa. 
Vuoden 2016 koulujenväliset pelattiin 16.-17.2.2016 Monitoimitalolla sekä Hipposhallissa. Kisaan osallistui ennätykselliset 314 pelaajaa.

Kattavat kuvagalleriat vuoden 2016 molempien kisapäivien tapahtumista löytyvät JySSin Fb-sivulta.


Jyväskylän Koulujenvälisten voittajat vuodesta 2006 lähtien:

Pojat 3-4
2006 Jiri Koski, Cygnaeuksen koulu
2007 Kalle Koivisto, Tikan koulu
2008 Veikka Holma, Tikan koulu
2009 Juha Honkanen, Vitikkalan koulu
2010 Lauri Hakala, Luonetjärven koulu
2011 Okko Juntunen, Jyväskylän normaalikoulu
2012 Antti Honkanen, Jokivarren koulu
2013 Antti Honkanen, Jokivarren koulu
2014 Elias Huotari, Tikan koulu
2015 Nikita Semach, Jokelan koulu
2016 Nikita Semach, Jokelan koulu

Pojat 5-6
2006 Petri Hautala, Keljon koulu
2007 Jiri Koski, Jyskän koulu
2008 Jiri Koski, Jyskän koulu
2009 Kalle Koivisto, Tikan koulu
2010 Juha Honkanen, Vitikkalan koulu
2011 Juha Honkanen, Vitikkalan koulu
2012 Juha Honkanen, Vitikkalan koulu
2013 Okko Juntunen, Jyväskylän normaalikoulu
2014 Eetu Hautajoki, Luonetjärven koulu
2015 Paavo Hakkarainen, Jyväskylän normaalikoulu
2016 Elias Huotari, Tikan koulu

Pojat yläkoulu
2006 Antti Neuvonen, Kilpisen koulu
2007 Hannu Leksis, Kuokkalan yläaste
2008 Petri Hautala, Kilpisen koulu
2009 Petri Hautala, Kilpisen koulu
2010 Jiri Koski, Vaajakosken yläkoulu
2011 Juha Honkanen, Vitikkalan koulu
2012 Juha Honkanen, Vitikkalan koulu
2013 Anssi Manninen, Kuokkalan koulu
2014 Esa Ettala, Vihtavuoren koulu
2015 Esa Ettala, Vihtavuoren koulu

Pojat 7-8
2016 Eetu Hautajoki, Tikkakosken koulu

Pojat 9
2016 Ville Piikki, Palokan yläkoulu

Pojat lukio
2010 Petri Hautala, Voionmaan lukio
2011 Petri Hautala, Voionmaan lukio
2012 Jiri Koski, Voionmaan lukio


Tytöt 3-4
2006 Milla Jylhä, Tikan koulu
2007 Kerttu Keränen, Jyväskylän normaalikoulu
2008 Sara Torkkola, Jyväskylän normaalikoulu
2009 Sini Erämies, Tikan koulu
2010 Anna-Mari Pennanen, Tikan koulu
2011 Leena Mankki, Jyväskylän normaalikoulu
2012 Olivia Syvälahti, Jyväskylän normaalikoulu
2013 Nelly Jylhä, Tikan koulu
2014 Emma Kuusisto, Muuratsalon koulu
2015 Emma Kuusisto, Muuratsalon koulu
2016 Emma Kuusisto, Lehtisaaren yhtenäiskoulu

Tytöt 5-6
2006 Eveliina Wacklin, Halssilan koulu
2007 Milla Jylhä, Tikan koulu
2008 Milla Jylhä, Tikan koulu
2009 Kerttu Keränen, Jyväskylän normaalikoulu
2010 Lotta Piesanen, Jyväskylän normaalikoulu
2011 Edith Myllylä, Jyväskylän normaalikoulu
2012 Anna-Mari Pennanen, Tikan koulu
2013 Olivia Syvälahti, Jyväskylän normaalikoulu
2014 Peppi Blomqvist, Kypärämäen koulu
2015 Lotta Heiskanen, Kypärämäen koulu
2016 Eevi Hautajoki, Tikkakosken koulu

Tytöt yläkoulu
2006 Salla Lehtinen, Vaajakosken koulu
2007 Essi Nieminen, Kilpisen koulu
2008 Veera Ranta, Jyväskylän normaalikoulu
2009 Veera Ranta, Jyväskylän normaalikoulu
2010 Kaisa Helste, Jyväskylän normaalikoulu
2011 Milla Jylhä, Kuokkalan yläkoulu
2012 Kerttu Keränen, Jyväskylän normaalikoulu
2013 Eevi Laasanen, Palokan koulu
2014 Anna-Mari Pennanen, Kuokkalan yläkoulu
2015 Anna-Mari Pennanen, Kuokkalan yläkoulu

Tytöt 7-8
2016 Olivia Syvälahti, Jyväskylän normaalikoulu

Tytöt 9

2016 Maaria Hietamäki, Jyväskylän normaalikoulu